Zátěžové třídy u vinylových podlah

Zátěžové třídy jsou šikovnou pomůckou při volbě vhodné podlahy do konkrétní místnosti. Stanovuje je evropská norma EN 13329. Dělí se na třídy odpovídající soukromým účelům a na třídy určené do komerčních nebo průmyslových prostor. Některé podlahy mohou zapadat do více kategorií. V případě vinylových podlah hraje zásadní roli při určení zátěžové třídy tloušťka nášlapné vrstvy podlahy, ta totiž zaručuje její odolnost. Tloušťka nášlapné vrstvy se zpravidla pohybuje v rozmezí 0,3 – 0,8mm. Konkrétní zátěžové třídy jsou označené dvojciferným kódem. První cifra představuje typ prostor (2 – bytové, 3 – komerční, 4 – průmyslové) a druhá cifra ukazuje stupeň možné zátěže (1 – mírná, 2 -běžná, 3 – intenzivní).

Soukromé prostory

BACL40038_01BACL40028_01BACL40032_02BACL40031_01

Třída zátěže 21

Podlahy s touto zátěžovou třídou jsou vhodné do méně používaných obytných prostor, jako je například pokoj pro hosty nebo ložnice.

Třída zátěže 22

Do této zátěžové třídy spadají podlahy určené pro obytné prostory s běžnou frekvencí užívání, jako je obývací pokoj nebo jídelna. Do těchto místností se hodí například kolekce Gerflor Virtuo Adhesive.

Třída zátěže 23

Pro nejvíce namáhané prostory domu, například chodby nebo schodiště, je dobré zvolit podlahu s nejvyšší zátěžovou třídou v kategorii obytných prostor. Do této kategorie spadají například vinylové podlahy Tarkett s nášlapnou vrstvou 0,5mm, která zároveň odpovídá i kritériím třídy 32.

Komerční prostory

vinylové podlahy yesvinyl.czvinylové podlahy yesvinyl.czvinylové podlahy yesvinyl.cz

Třída zátěže 31

Tato zátěžová třída odpovídá méně používaným komerčním prostorám, jako jsou například konferenční místnosti. K těmto účelům je vhodná mimo jiné kolekce Tarkett Id Essential. Ta zároveň spadá i do třídy 23.

Třída zátěže 32

Podlahy této úrovně snesou umístění v běžně pužívaných komerčních prostorách, ve kterých se nepřezouvá (například v čekárnách nebo kancelářích). Do této zátěžové třídy spadá například kolekce Forbo Novilon.

Třída zátěže 33

Třída vhodná pro intenzivně používané komerční prostory, ke kterým patří například obchody nebo administrativní budovy. Pro silně namáhané podlahy je dobrou volbou například krytina z kolekce Quick Step Livyn nebo Gerflor Virtuo Adjust s nášlapnou vrstvou 0,55mm. Tyto podlahy od značky Gerflor jsou využitelné i jako podlahy úrovně 42.

Třída zátěže 34

Nejvyšší zátěžová třída určená do komerčních prostor obstojí i ve velmi namáhaných místech s prakticky neustálým provozem, jako jsou například nemocnice nebo obchodní domy.

Průmyslové prostory

Zátěžové třídy pro průmyslové prostory jsou označeny čísly 41 – 43 (41 – lehká, 42 – střední a 43 – intěnzivní zátěž) a jsou určené spíše pro lehký průmysl. Dají se použít například ve vstupních halách nebo v prostorách, ve kterých se provozuje lehký průmysl a služby.