Vinylové vs. Laminátové podlahy

Vinylová podlaha je vyrobena z PVC, nejde ale o klasické linoleum, na rozdíl od něj je vinyl dodáván v dílcích. Je možné jej lepit, nebo pokládat jako plovoucí podlahu bez použití lepidla. Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev, základem je nosná HDF deska, na ní je zpravidla papír s vybraným dekorem chráněný vrchní průhlednou vrstvou laminátu. Často bývá opatřena ještě protitahovými a dalšími zpevňujícími vrstvami. Laminátová podlaha se pokládá vždy plovoucím způsobem, snad jen s výjimkou lepení na schody. Laminátová podlaha se dříve těšila velké oblibě jako levnější náhražka dřeva. V dnešní době už je ale vinylová podlaha o něco populárnější. Oba typy podlah, jak vinylové, tak laminátové, jsou velmi odolné. Jejich cena se pohybuje v poměrně širokém rozmezí, u obou typů podlah je možné najít jak levnější varianty v řádech stokorun, tak produkty, které se cenou vyrovnají dřevěné podlaze.

Při srovnávání odolnosti vůči oděru a mechanickému poškození by bylo potřeba zaměřit se přímo na konkrétní podlahy, kvalita se totiž může dost lišit v závislosti na různých povrchových úpravách, které jsou dnes na trhu k dostání a na celkové úrovni provedení podlahy. Oboje se pochopitelně odrazí i v ceně výrobku. Obecně se ale dá říct, že je laminátová podlaha tvrdší než podlaha vinylová, což neznamená vyšší odolnost. S tvrdostí se ovšem pojí také vyšší hlučnost. Tu lze sice u laminátu zmírnit vhodnou protihlukovou podložkou, ale ta už představuje výdaj navíc a stále se nevyrovná daleko nižšímu kročejovému hluku vinylové podlahy.

BACL40029_02BACL40029BACL40030_01

Obě podlahy jsou vhodné jako krytina na podlahové topení, zejména vinyl lepený k podkladu. Vinyl má o něco nižší tepelný odpor než laminát a je také o trochu hřejivější při chůzi naboso. Společný pro vinyl i laminát je široký výběr dekorů imitujících buď dřevo, nebo i jiné materiály, jako je beton, dlažba nebo dokonce kůže. Velkou výhodou vinylu oproti laminátu je vyšší odolnost vůči vlhku. Laminát je ale náchylnější ke změnám způsobeným vlhkostí a je tak méně rozměrově stabilní. Základ laminátové podlahy totiž tvoří deska ze dřeva.

Na trhu už ale existují i laminátové podlahy speciálně určené pro náročné prostředí koupelny, které jsou opatřeny vodě odolnou úpravou. Údržba je pro obě podlahy takřka totožná, stačí uklízet nasucho nebo lehce vlhkým mopem a šetrným přípravkem. Achillovou patou vinylové podlahy je přemrznutí. Teploty pod bodem mrazu narušují strukturu vinylu a podlahu ničí. Pokládka obou podlah, v případě, že se obě pokládají plovoucím způsobem, je stejně snadná. Ideální je však vinylovou podlahu k podkladu přilepit, zvýší se tak kročejový hluk a stabilita podlahy, u lepené verze podlahy je také snadné vyměnit poškozenou lamelu – původní se vyjme, místo se očistí a na její místo se vlepí nová lamela.

Plovoucí laminátovou či vinylovou podlahu je možné použít na podklad s drobnými nerovnostmi, které vyrovná speciální položka určená k danému typu podlahy.

BACL40030BACL40038_01BACL40038